Bc. Blanka Hlavenková
Vždycky jsem se vyhýbala psát článek o sobě, ale bez historie není přítomnost ani budoucnost.
Rok 2005 byl pro mně přelomový hned z několika důvodů (kdo se aspoň trochu zabývá numerologií se ani nediví). Jedním z nich byla ztráta zaměstnání. Po pěti letech jsem dostala výpověď ze svého tehdejšího pracovního místa a přemýšlela jsem, co dál. Zvažovala jsem různé možnosti a rozhodla jsem se, že bych konečně mohla dělat něco, k čemu mám blízko a co by mně mohlo bavit. K tomuto rozhodnutí přispělo i tehdejší dálkové studium na fakultě tělesné kultury v Olomouci. Proto jsem si našla masérský kurz a s nadšením se vrhla do učení.
Jelikož to byl kurz individuální, kde jsme byly vždy maximálně tři studenti, bylo dost času na praxi i teorii. Moc ráda na ten čas vzpomínám také proto, že jedna kolegyně, která už měla zkušenosti s touto prací, mně přivedla na téma baňkování (2006) a já se hned po absolvování masérského kurzu zapsala na kurz baňkování . Tomu se věnuji dodnes a navíc jsem na něm slyšela o „nějaké“ Dornově metodě a samozřejmě mým dalším kurzem , jak už asi tušíte byla Dornova metoda u p.Zuzany Prouzové, které tímto děkuji za ochotu a nasazení s jakými nás laiky učila a vlastně stále učí kouzlení s lidským tělem.
Tohle byl stěžejní zážitek, jelikož to byla první metoda, která mi po dlouhé době ulevila s mými bolestmi zad, kterými jsem trpěla už od mládí. Proto jsem se rozhodla, že se jí budu věnovat. Musím říct, že začátky nebyly lehké a nejistota byla opravdu veliká. Děkuji proto všem, kteří byli ochotni stát mi „modelem“.
Potom následovaly další kurzy, které jsem si vybírala podle toho, co mně zaujalo, jako třeba reflexologie, masáž lávovými kameny, indická masáž hlavy, manuální lymfodrenáž, kineziotaping, spoušťové body, SM systém a tlaková masáž proti celulitidě.
Z výše zmíněných mně nejvíce inspiroval kurz myofasciálních technik, který zahrnoval vyhledávání tzv. spoušťových bodů neboli trigger point. Díky tomu jsem začala více vnímat nerovnosti na lidském těle. V kombinaci s Dornovou metodou jsou spoušťové body klíčem k odstranění i dlouhotrvajících a chronických bolestí.
Sama jsem od mládí měla problémy s bederní a křížovou oblastí, které se postupem času zhoršovaly. Kombinace několika faktorů (zvětšená lordóza, házená, špatné pohybové zlozvyky) vedly k tomu, že mi jednoho dne tzv. ruplo v zádech a z občasných bolestí se stala bolest chronická s vystřelováním do nohy. V dnešní době vím, že se nic neděje jen tak bez příčiny, a abych mohla ostatním pomáhat a radit, musela jsem si to na vlastní kůži vyzkoušet. Někdy jsem si ale říkala, že si snad nemusím vyzkoušet úplně všechny potíže. Třeba když jsem nemohla otočit hlavou, když mně v noci budila bolest kyčle, když jsem nemohla zvednout ruku kvůli bolesti ramene, když mně bolel palec na noze… Teď už naštěstí vím, co dělat, abych mohla být bez bolesti.
Jsem moc ráda, že jsem si vybrala zrovna tento druh činnosti. Za prvé proto, že díky tomu dokážu pomoci sama sobě od bolesti zad , za druhé proto, že tyto zkušenosti můžu předávat dál a za třetí proto, že tento obor je tak obsáhlý, že se mohu neustále vzdělávat a dozvídat nové poznatky a informace, takže se nemůže stát, že bych se začala nudit 🙂 .
Doufám, že vás jsem taky nenudila a pokud vám budu schopna pomoci radou nebo činem, bude to další dobrý důvod k tomu, dělat to, co dělám.
Jmenuji se Miroslav Hlavenka a narodil jsem se ve znamení Berana.
V roce 2006 jsem absolvoval masérský kurz.
Brzy jsem zjistil, že masírovat svaly nestačí. Někdy jsou svaly příliš zatuhlé a je nutné je uvolnit jinak – například baňkováním, nebo myofasciálními technikami (pomocí spoušťových bodů).
Má praxe mě vedla dále. Postupně jsem odkrýval možnosti ovlivnění lidského těla lymfatickou masáží, cvičením SM systému. Většina lidí má problémy s nesprávným používáním těla, jehož výsledkem je nerovnováha. Svalová a kosterní.
Když jsem na kurzu Dornovy metody zjistil, co všechno může nerovnováha na kostech způsobit a jak je jednoduché ji vrátit, žasnul jsem.
Po pár letech praxe jsem pozoroval, že – na rozdíl od západní medicíny – řeším příčinu, nikoliv následky bolesti zad, nebo přidružených problémů.
… Opravdu?
Stále mi chyběla odpověď, na otázku, co je vlastně příčinou nerovnováhy…
Nejsou to svaly, které mění postavení kostí, spíše než kosti, které mění napětí ve svalech? Je to mozek, který ovládá svaly a tím i postavení kostí!
Po ročním, základním studiu Spiraldynamik®, jsem si potvrdil, že jediným způsobem, jak odstranit skutečnou příčinu, je napravit pohybový stereotyp, který vyvolal svalovou nerovnováhu. Naučit se tělo používat znovu tak, jak bylo původně naprogramováno.
Rozšiřující studium Spiraldynamik® mi ukázalo, že cesta k nápravě může být dlouhá, ale je pro každého, bez rozdílu věku.
Jistě, každý máme své limity, ale opravdu záleží pouze na nás, co se svým tělem děláme!