V dnešní době, kdy většinu aktivit provozujeme v sedě nebo máme špatný pohybový stereotyp, dochází často k poruchám pohybového aparátu.
Ty se pak projevují celou škálou nepříjemných příznaků, počínaje pocitem trvalé únavy až po bolest zad Masáž je jednou z účinných metod, jak lze tyto handicapující pocity zmírnit. Místní odezva je vyvolána mechanickým působením.
Správně provedená masáž především odstraní povrchové zrohovatělé buňky pokožky, čímž se uvolní póry – vývody potních a mazových žlázek. Zlepší se tak chemické pochody v buňkách kůže, buněčné dýchání a prokrvení kůže a podkoží. Stoupá přísun kyslíku, živin i ochranných látek. Současně se zvýší odplavování „odpadových produktů“ látkové výměny (oxid uhličitý, „únavové látky“ jako je kyselina mléčná, močovina a jiné) do žilního a mízního systému. Působením na nervová zakončení v kůži lze dále masáží zmírnit, nebo utlumit kožní bolest.
Hlubšími masážními technikami pak můžeme rozrušit svalové spasmy (křeče), srůsty, eventuelně jizevnatou tkáň v kloubních pouzdrech, nebo šlachových pochvách. Masáží dokážeme rovněž urychlit vstřebávání a odplavování zánětlivých výpotků, nebo otoků. Zvýšené prokrvení zlepšuje energetickou bilance svalových buněk. Svaly se po zátěži rychleji zotavují, lepší se svalová výkonnost.
Masážní hmaty se provádějí dostředivým směrem, čímž docílíme zlepšeného žilního návratu do srdce a tím i jeho ekonomičtější činnosti. Zlepšení krevního oběhu má pozitivní vliv na celý organismus, mozkem počínaje a ledvinami konče.Nervová zakončení a čidla v kůži, podkoží, svalech a šlachách přenášejí po mechanickém podráždění impulsy reflexním obloukem do vnitřních orgánů v daném segmentu. Tak se dají reflexní cestou ovlivnit narušené funkce těchto orgánů. Vzruchy, přenesené nervovými dráhami do mozku, mají vliv nejen na jeho řídící a regulační činnost, ale i na psychiku. Tím se dá vysvětlit zklidňující nebo naopak jindy dráždivý, stimulující účinek masáže.
Účinky masáže:
– zlepšuje se svalová činnost
– snižuje se bolestivost svalů a kloubů
– podporuje se vstřebávání otoků, výpotků a krevních výronů
– třením se dosahuje urychleného vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest
– zlepšuje se činnost tkání a výživa svalů
– uvolňuje psychické napětí a odbourává stres
– navozuje příjemné uvolnění celého organismu
Masáž je účinná v počtu 5-10 krát do měsíce, což je 2-3 krát týdně, v případě nějakých potíží. Velice důležitou úlohu hrají masáže v prevenci problémů s pohybovým aparátem u osob se sedavým zaměstnáním, jednostrannou zátěží aj.